Fritidsundervisning for voksne
Herunder kan du læse mere om tilmelding og tilskud, samt finde en liste over alle udbydere af fritidsundervisning.
Hvem kan deltage?
Alle kan deltage i undervisning, studiekredse og foredragsvirksomhed i de oplysningsforbund og foreninger, som tilbyder fritidsundervisning for voksne.
Hvordan tilmelder jeg mig?
Tilmelding og nærmere oplysninger om de forskellige tilbud sker ved henvendelse til det oplysningsforbund eller den forening, som tilbyder fritidsundervisningen.
Hvem kan få tilskud til deltagerbetaling?
Hvis du bor i Glostrup, og modtager en social pension eller efterløn, kan du få tilskud til deltagerbetalingen. Der gives tilskud til kurser og foredrag, som afholdes i Glostrup af godkendte oplysningsforbund og foreninger.
Tilskuddet er 25% af deltagerbetalingen, og du kan max få tilskud til 1 kursus og 1 foredrag pr. år.
Ved tilmelding til et kursus eller et foredrag skal du vise dokumentation for, at du er modtager af socialpension eller er efterlønsmodtager. Tilmelding sker hos oplysningsforbundet eller foreningen, som tilbyder kurset eller foredraget.
Udbydere af fritidsundervisning for voksne
AOF Vestegnen
AOF Vestegnen, Taastrup Hovedgade 50, 1. 2630 Høje Taastrup, tlf. 4371 3671, AOF Vestegnen
Musikskolen SPIL OP
Ina Kjeldstrup Hansen, Vigerslev Alle 376A, st.-2, 2500 Valby, tlf. 2081 7728
Glostrup Sangforening
Formand: Hans Lindberg-Jensen, Aalbroslyngen 7, 2730 Herlev, tlf. 4491 8040
Glostrup Folkedanserforening
Formand: Ole Friis, Brøndbyvester Strandvej 17, 2660 Brøndby Strand, tlf. 4373 6855
Glostrup Musikor
Formand: Marianne D. Lausen, Bøgeskoven 209, st.th., 2600 Glostrup tlf. 4343 3117 og 4034 5286
Glostrup Gospel
Formand: Christian Gram, tlf. 2449 8830
Opdateret 17. juni 2013
Top